П’ять способів перетворити сімейне вивчення Писань на звичку, яка буде приємною для кожного

П’ять способів перетворити сімейне вивчення Писань на звичку

Нещодавно я старалася не кривитися, коли моя донька-підліток читала один з моїх улюблених уривків з Писань монотонним голосом, кілька разів перериваючись для того, щоб голосно позіхнути. «Ну, що ж, - подумала я, - це значно краще, ніж ті сальто, які вона робила на дивані протягом вивчення Писань, будучи ще малою».

Майже будь-хто з батьків знає, що зробити вивчення Писань звичкою, не кажучи вже про перетворення цього процесу на щось, чим усі насолоджуватимуться, часто здається неможливим.

Нижче наведено 5 пропозицій, які мені стали в пригоді і які допомогли зробити процес сімейного вивчення Писань більш приємним для кожного:

  1. Встановлюйте реалістичні цілі.
  2. Будьте послідовними та наполегливими.
  3. Застосовуйте творчий підхід, щоб залучити молодших дітей.
  4. Спробуйте урізноманітнити процес.
  5. Навчайте, обговорюйте, застосовуйте учення.

1. Встановлюйте реалістичні цілі

“Ми знаємо, що сімейне вивчення Писань та домашній сімейний вечір не завжди досконалі, - навчав старійшина Квентін Кук з кворуму Дванадцяти апостолів. – Незважаючи на випробування, з якими ви стикаєтеся, не здавайтеся». («Налаштовані на музику віри», квітень 2012, генеральна конференція).

Оскільки тепер ви знаєте, що не варто сподіватися досконалості в цьому процесі, спершу спробуйте встановити короткострокові реалістичні цілі для сімейного вивчення. Вирішіть, коли і де ви це робитимете, а також, скільки віршів чи розділів за раз вивчатимете.

Спочатку поставте просту ціль, не намагайтеся читати занадто багато і занадто швидко, будьте реалістичними у своїх сподіваннях – не очікуйте досконалої поведінки від членів вашої сім’ї, особливо від молодших дітей чи підлітків.

Візьміть до уваги вік, вміння зосереджувати увагу та інші особливості членів вашої сім’ї. Якщо ви сподіваєтесь, що ваш активний малюк сидітиме, наче досконале янголя щодня, або що ваш підліток з ентузіазмом приєднуватиметься до процесу, то, можливо, будете розчарованими.

Підготуйте винагороду за досягнення цілі, наприклад, веселу прогулянку або особливе пригощення. Намагаючись бути більш послідовними, моя сім’я встановила за ціль вивчати Писання щовечора о 9-ій годині протягом тижня. Нашою винагородою була китайська їжа. Нам здавалося веселим працювати задля досягнення чогось реального, а коли досягли цілі, то мали відчуття тріумфу. Нагорода може бути дуже простою – вечір ігор, морозиво, прогулянка на вулиці. Ви можете відмічати свій прогрес на спеціальному графіку чи календарі. Після того, як досягнете своєї цілі, поставте нову ціль.

П’ять способів перетворити сімейне вивчення Писань на звичку

2. Будьте послідовними та наполегливими 

Оберіть конкретний час та місце, який на йкраще підходить вашій сім’ї, але все ж таки будьте гнучкими, якщо потрібно буде змінити час. І якщо ви пропустите день, не здавайтеся!

«Наполегливість – це відповідь, і почуття гумору завжди допоможе, - сказав старійшина Кук. - Від кожного в сім’ї вимагається багато зусиль щодня, але воно того варте. Тимчасові невдачі відступлять, якщо виявляти наполегливість» («Налаштовані на музику віри»).

Оскільки у моїх підлітків та молодих дорослих є мобільні телефони, я надсилаю їм текстові повідомлення-нагадування та зазначаю у їхніх календарях необхідну інформацію, щоб допомогти їм пам’ятати час навчання. Якщо раптом хтось з нас не може бути присутнім, решта з нас збирається все одно. Кожна сім’я унікальна, тому пробуйте різні варіанти, поки не знайдете свій (і не забувайте про ту частину, в якій йдеться про важливість почуття гумору).

3. Застосовуйте творчий підхід, щоб залучити молодших дітей

Мені сподобався приклад старійшини Кука, яким він поділився. Він розповів, як його молодший син та його дружина читають писання в своїй молодій сім’ї: «Двоє з чотирьох їхніх дітей ще малі й не вміють читати. Для п’ятирічного сина вони розробили сигнальну систему з використанням пальців, і він має застосовувати її, щоб повноцінно брати участь у сімейному вивченні Писань. Сигнал для пальця номер 1 означає, що він має повторювати: “І сталося” кожного разу, коли цей вислів зустрічається в Книзі Мормона… Сигнал для пальця номер 2 такий: “І так ми бачимо”, сигнали для пальців номер 3, 4 і 5 вибираються батьками на основі слів, що зустрічаються в розділі, який вони читають («Налаштовані на музику віри»).

П’ять способів перетворити сімейне вивчення Писань на звичку

Ще однією можливістю для дітей бути залученими до вивчення Писань, а не робити сальто, - це нова розмальовка «Історії з Книги Мормона», які Церква нещодавно видала і яка наявна онлайн. Це простий спосіб зацікавити та залучити молодших дітей у процес вивчення історій з Писань. Нижче наведені інші ресурси, які можуть стати корисними для навчання дітей:

  • Уроки для дітей з журналу «Друг».
  • Текстові, відео- та аудіоверсії історій з Писань для дітей.
  • Спрощені історії з Книги Мормона в кожному випуску журналу «Друг».

Пам’ятайте, що процес вивчення Писань не повинен бути складним і може змінюватися в залежності від розвитку та зростання ваших дітей.

4. Спробуйте урізноманітнити процес

Якщо члени сім’ї читають по черзі, то кількість віршів може змінюватися або порядок, в якому ви читаєте може різнитися. Моїй сім’ї подобається відпочивати від читання вголос, іноді прослуховуючи аудіозаписи Писань. Ви можете читати разом у дворі або на ганку, замість того, щоб збиратися у вітальні, або переглядати відео з video.lds.org, котрі відповідають тим уривкам, які ви читаєте. Основним є застосування нових методів, котрі можуть зацікавити та залучити до вивчення усіх членів сім’ї.

П’ять способів перетворити сімейне вивчення Писань на звичку

5. Навчайте, обговорюйте, застосовуйте учення

Пам’ятайте, що мова йде не просто про читання Писань, а про вивчення їх разом. Якість сімейного навчання більш важлива, ніж кількість прочитаних віршів. Покладаючись на скерування Духа, зупиняйтеся, щоб донести ідею, пояснити контекст, запросити до подальшого обговорення, задавайте запитання та відповідайте на них, а також застосовуйте вивчене до вашого життя зараз. Ми часто дивувалися через думки, якими ділилися наші діти.   

Президент Томас Монсон навчав, що «щоб набути і зберегти потрібну нам віру, нам вкрай необхідно читати і вивчати Писання та обдумувати їх» («Будьте прикладом і світлом», жовтень 2015 р., генеральна конференція).

Нашим сім’ям потрібен постійний щоденний захист, котрий надає нам вивчення Писань. І ми можемо знайти спокій, незважаючи на позіхання, сальто та недосконалі дні, знаючи, що жодне з наших зусиль для укріплення наших духів не було марним.


Каміла Вест – випускниця Університету Бригама Янга з дипломом журналіста. Щаслива дружина та мати чотирьох вважає садівництво та здійснення вигідних покупок лікувальними.