Плітки

Плітки

Запитайте у вашої сім’ї, як вони розуміють слово “Плітки”. Поясніть, що коли ми пліткуємо, ми для розваги обговорюємо недоліки чи проблеми людини, коли вона відсутня.

Скажіть вашій сім’ї, що в Писаннях є інші слова, які мають те саме значення, що й пліткувати: ходити пліткарем (див. Левит 19:16), промовляти лихе язиком (див. Псалми 33(34)), казати зле (УЗ 42:27; 1 Петра 3:10), обмовляти язиком, зводити наклепи (див. Псалми 14(15):3, УЗ 20:54), свідкувати неправдиво (Вихід 20:16).

Роздивіться разом та обговоріть плакат, доданий до цього уроку.

Вкажіть, що плітки шкодять не лише тим, про кого говорять, але також і тим, хто пліткує й хто слухає. Небесний Батько хоче, щоб ми шукали в людях лише хороше, говорили про хороше і позбулися пліток у нашому житті.

Запитайте:

  • Чому ми іноді хочемо казати негативне про інших? (Ми, можливо, почуваємося невпевнено; думаємо, що будемо почуватися краще, якщо вкажемо на недоліки іншої людини; ми можемо відчувати загрозу або заздрощі через успіх іншої людини або це може бути просто звичка).
  • Коли найважче не пліткувати? (Зверніть увагу, що іноді ми відчуваємо великий соціальний тиск пліткувати з нашими друзями).
  • Що ми можемо зробити, аби припинити пліткувати?

Наступні запитання допоможуть членам вашої сім’ї оцінити себе і дослідити власні почуття. Ви можете прочитати ці запитання вголос або роздрукувати копію для кожного члена сім’ї:

  1. Чи ви завжди говорите про когось через те, що піклуєтеся про них, чи іноді принижуєте інших, аби самим виглядати краще?
  2. Що б ви відчували, якби хтось обговорював ваші слабкості чи проблеми за вашою спиною?
  3. Що відчуває Бог, коли людина каже щось деструктивне про одного з Його дітей?
  4. Подумайте про щось, що може накопати про вас інша людина, якщо забажає. Чи не хотілося б вам, аби певні речі залишалися похованими?
  5. Як життя за вченнями, розміщеними в Уложеннях віри 1:13, 2 Солунянам 3:11 та 1 Петра 4:15, може допомогти вам уникати пліток?

Запитайте, чи хоче хтось поділитися тим, що вони знайшли в цих уривках з Писань.

Потім запитайте наступне:

  • Як ми можемо утриматися від пліток, коли чуємо, як це роблять інші?

Ви можете запропонувати наступні варіанти дій:

  1. Змінити тему — це дає зрозуміти іншим, що ви не хочете пліткувати.
  2. Не міняти тему, але зробити її позитивною. Наприклад: “Не думаю, що я коли-небудь бачив/бачила цю сторону її особистості, але я знаю, що вона добре ставиться до всіх, навіть до новачків”.
  3. Перевести увагу на людину, яка пліткує, сказавши щось на кшталт: “Здається, ти не дуже любиш Сема. Як ти думаєш, чому тобі з ним некомфортно?”
  4. Мовчати. Іноді тиша промовляє більше, ніж слова. Крім того важко пліткувати, якщо інші цього не підтримують.
  5. Щиро висловити свої почуття. Наприклад: “Ти мені дуже подобаєшся і нам весело разом, але я почуваюся дуже погано коли ми пліткуємо. Давай не будемо цього робити”.

Розкажіть наступну історію, аби допомогти вашій сім’ї зрозуміти, що звертаючи увагу на хороші якості інших, ми витісняємо плітки:

Дві подруги зрозуміли, що часто критикували іншу подругу, коли вона була не з ними. Вони знали, що це не добре, тому вирішили казати дві позитивні речі щойно скажуть якусь негативну. Спочатку було важко, але невдовзі вони почали настільки цінувати хороші сторони їхньої подруги, що взагалі втратили бажання пліткувати про неї.

Складіть разом перелік людських якостей, якими ви захоплюєтеся в інших. Назвіть знайомих вам людей, які мають ці якості. Ви можете написати листівки деяким з цих людей, сказавши їм, що ви їх цінуєте. Або скажіть їм особисто, як ви цінуєте їх.

На завершення прочитайте наступне описання того, що буде, якщо ми будемо уникати пліток, надане Президентом Джозефом Ф. Смітом:

“Щастя, краса характеру, любов і моральна чистота будуть більше проявлятися серед святих; Дух Бога з радістю поселиться серед них і найкращі якості людей розкриються і розвинуться як роза у теплих променях сонця” (Gospel Doctrine, p. 113).

Дайте завдання кожному члену сім’ї шукати тільки хороше в інших (членах сім’ї, сусідах, колегах і друзях) цього тижня. Подивіться, як це допоможе сім’ї ставати сильнішою та мати більше єдності.

Додаткові поради

Ви можете подивитися й обговорити відео “Bullying - Stop It” (Жорстокість — зупини це) російською або англійською.


Пригощення: Яблучний пиріг

  • 230 г масла
  • 2 склянки цукру
  • 4 яйця
  • 2 склянки борошна
  • 1½ ч. ложки соди
  • 1 ч. ложка солі
  • 1 ч. ложки кориці (можна більше)
  • 4 склянки яблук нарізаних скибочками (або кубиками)
  • 1 склянка грецьких горіхів (за бажанням)
  • 1 склянка ізюму (за бажанням)

Змажте жиром і посипте борошном форму для випікання розміром 22х33 см. Розігрійте духовку до температури 175°C. Збийте масло з цукром. Додавайте по одному яйця і збивайте до піни. В окремій мисці змішайте всі сухі інгредієнти. Додавайте їх, збиваючи, до цієї масляної суміші. Руками обережно додайте яблука, ізюм та горіхи. Вилийте у підготовану форму. Випікайте від 1 до 1,5 годин, перевіривши після 50 хв готовність зубною паличкою.

Пригощення