Коли ваша дитина вибирає інший шлях

Коли ваша дитина вибирає інший шлях

У нас в Церкві є вислів, що “жоден успіх не може компенсувати невдачі вдома”. Ці слова, які часто цитував Девід О. Мак-Кей, безсумнівно, нагадують нам, що робота, яку ми виконуємо в наших домівках, є вкрай важливою. Але роками ці слова змушували мене непокоїтися і запитувати себе, наскільки я була успішною в ролі матері.

Коли дві мої дочки вирішили піти з Церкви, я не переставала думати про ці слова і відчувала, що через неспроможність втримати усю сім’ю активною в Церкві, якимось чином зазнала невдачі як матір.

Розмовляючи з іншими батьками, чиї діти вирішили піти з Церкви, я дізналася, що багато хто вважає себе неуспішними. Проте їм не треба нести цей тягар!

Мені подобаються слова Гарольда Б. Лі: “У жодному домі не зазнали невдачі, якщо там продовжують докладати зусиль”. Для мене це означає, що час, або зусилля, присвячені нашим дітям, цінні і можуть допомогти досягти успіху. Наша мета – продовжувати докладати зусиль і любити наших дітей попри все. Також важливо усвідомлювати, що успіх вдома вимірюється різними категоріями. Наявність у вашої дитини віри в істинність Церкви є лише одним з аспектів її шляху і не має бути єдиним фактором для розгляду в оцінюванні нашої успішності як батьків.

Іноді легше про це говорити, ніж робити. Але можна позбавитися від почуття провини і звинувачень, коли ваші діти вирішують жити не так, як їх навчали. Ось шість уроків, які допомогли мені пройти складним і часто болісним шляхом через те, що дитина вибрала інший шлях.


ЗАЛИШАЙТЕСЬ ЗАЦІКАВЛЕНИМИ І НЕ ПАНІКУЙТЕ


Важко чути від своєї дитини, що вона не хоче вести той спосіб життя, якому її навчали. Є спокуса відповісти: “Ні, насправді, ти так не думаєш” чи “Або слухайся мене, або живи окремо”. Але така реакція може бути руйнівною і здатна завдати шкоди. Прислухайтеся до ваших дітей і спробуйте зрозуміти, чому у них такі почуття. З’ясуйте причину і постарайтеся зрозуміти, чому у них виникають саме такі думки і висновки. Завжди виявляйте любов і пам’ятайте, що трохи розуміння може багато чого змінити. І якщо вони не хочуть про це говорити, це теж нормально.


БУДЬТЕ ТВОРЧИМИ


Поки дитина живе вдома, батьки докладають найкращих зусиль, аби навчати її всьому можливому стосовно того, як бути хорошою людиною, жити за Євангелією і про користь принципів Євангелії в житті. Але, зрештою, діти самі використовують свою свободу волі, аби вибрати у що вірити. Коли наші діти жили вдома, ми знали, що не можемо диктувати, у що їм вірити, але ми хотіли зробити все можливе, щоб вони дізналися про Бога. В якийсь момент моя дочка більше не хотіла ходити до церкви, але ми відчували, що їй було так само важливо отримати релігійну освіту, як і мирську. Помолившись і обдумавши це, ми дали їй вибір знайти іншу церкву, якщо вона не хотіла ходити до нашої. Вона вирішила, що їй буде легше продовжувати ходити до нашої церкви. Звичайно ж, сім’ї самі вирішують, що для них спрацює. Ви можете підійти творчо до встановлення правил у вашій домівці, але пам’ятайте, що у кожної людини є свобода волі і що неможливо силою змусити когось у щось вірити.


БЕРЕЖІТЬ СТОСУНКИ


Навіть якщо нам не завжди подобається вибір наших дітей, ми можемо казати, що любимо їх і понад усе бажаємо зберігати стосунки. Ось деякі способи, як це робити: слухати, поважати почуття дітей і намагатися розуміти їхню точку зору. Особливо коли діти дорослішають, настає момент, коли важливо повністю змиритися з їхнім нинішнім вибором, навіть якщо ви з ним не погоджуєтесь. В ідеалі ви можете й далі сподіватися, що все зміниться, але також прийняти, що на цей момент все є саме так. Зараз той час, коли слід зосередитися на інших аспектах стосунків, якими можна насолоджуватися, і які не стосуються їхнього вибору стосовно Церкви.


ЗНАЙТЕ, ЩО ВИ НЕ САМІ


Ще одна корисна стратегія – це пам’ятати, що ви не самі. Я була вдячною за можливість звернутися до людей, які проходили через подібні проблеми і могли поділитися зі мною своїми поглядами і співчуттям. Молитва також допомогла мені почуватися менш самотньою. Я молилася і казала: “Добре, Небесний Батьку, підкажи мені, чого я маю навчитися сьогодні. Якою має бути моя розмова з дитиною сьогодні, щоб я краще її зрозуміла і краще допомогла задовольнити її потреби?” У моєму випадку я часто отримувала відповідь на молитви в розмовах і при зустрічах з іншими людьми. Багато розмов відбувалися у найпотрібніший час, що зміцнювало мене і було джерелом корисних підказок та підтримки. Бог бажає допомогти нам, якщо ми Його про це попросимо.


СПРЯМУЙТЕ УВАГУ НА ЩОСЬ ІНШЕ


Коли моя дочка щойно пішла з Церкви, я подумала: “Що я зробила не так? Як я могла це допустити? Як я можу виправити це НЕГАЙНО?” І я ніяк не могла заспокоїтися через те, що люди вважатимуть нашу сім’ю якоюсь неповноцінною. Коли я переживала цей розпач, мені допомогло прочитане про жінку, яка проходила через щось подібне. Вона розповідала про те, як знайшла сили у регулярному відвідуванні храму і в палкій молитві. Після того, як вона протягом 10 років щотижня відвідувала храм, її діти все ще не повернулися до Церкви, але змінилася вона. Вона побачила, що стала іншою людиною – її серце пом’якшилося, вона почала краще розуміти хороші якості своїх дітей і краще розпізнавати лагідні милості Господа у своєму власному житті, вона змогла краще налаштовуватися на історії та проблеми інших людей. Корисно пам’ятати, що Бог не завжди відповідає на наші молитви змінюючи інших, але іноді саме ми змінюємося, коли звертаємося до Господа.


ПАМ’ЯТАЙТЕ ПРО СВОЄ МІСЦЕ В ЦІЙ ІСТОРІЇ


Одним з найкращих способів правильно дивитися на речі – це пам’ятати, що ми не знаємо своєї ролі в історії життя членів нашої сім’ї. Хто знає, яким буде наступний розділ? Хто знає, коли повернуться наші діти, і чи це станеться? Є багато різних закінчень історій, які ми поки що не можемо навіть уявити. Правильно дивитися на речі означає пам’ятати, що наші висновки можуть не завжди бути вірними. Ми можемо вирішити зберігати близькі стосунки з членами сім’ї попри відмінності між нами. Ми можемо зосередитися на стосунках замість того, щоб зосереджуватися на принципах, які нас розділяють. І ми можемо вирішити сприйняти цей досвід як можливість, а не трагедію. Хоча особисто я, можливо, і не хотіла б, щоб мої діти вибирали такий шлях, у цих обставинах я отримала важливий дар розуміння. Життя повне поворотів і неочікуваних подій, і це не кінець історії. Багато чудових сюрпризів можуть чекати на нас за наступним поворотом.

Щоб дізнатися більше про те, як справлятися з осудом з боку інших людей, коли ваша дитина вибирає інший шлях, і як подолати почуття невідповідності в церкві, подивіться або послухайте повну версію цієї програми з циклу Gospel Solutions for Families (Євангельські рішення для сімей) на Mormon Channel.